Članak je nastao kao proširenje teksta koji je kao dio portfelja radova za stjecanje diplome permakulturnog dizajnera obranio Marin Kanajet te predstavlja presjek aktivnosti u koje je udruga Permakultura Dalmacija bila uključena od 2019. godine do danas.

Slika 1. Detalj iz urbanog vrta za u Rimu.
SAŽETAK:
- Prikaz aktivnosti promocije teme urbanih vrtova 2019. preko rada i lobiranja kroz RU:RBAN projekt. Analiza postojeće situacije i buduće perspektive.
- Zagovaranje za deregulaciju urbanog vrtlarstva sa ciljem lakše i fleksibilnije uspostave vrtova – lobiranje da se formulacija „glavni arhitektonski projekt urbanog vrta“ makne iz regulatorne dokumentacije i spriječe posljedice koje bi to imalo na uspostavu vrtova u Splitu.
- Povezivanje različitih grupa u Splitu.
- Serija predavanja i promotivnih aktivnosti – promocija permakulture.
- Daljnji potencijal razvoja grupa urbanih vrtlara te pronalazak lokacija.
NAPOMENA: Iako se radi o prikazu dizajna procesa promocije i rada na uspostavi urbanih vrtova on nije tekao linearno niti je u samom začetku zamišljen kao jasno strukturiran proces. Ovaj rad je pokušaj analize procesa kroz prizmu permakulturnog dizajniranja te će se različite faze procesa ponekad preklapati, kako su se preklapale i tijekom cijelog ovog razdoblja koje se i danas nastavlja.
Sam proces vodio sam samostalno, ali uz savjetovanje i pomoć kolega iz udruge Permakultura Dalmacija i svih za koje sam smatrao da u određenom trenutku mogu pomoći. Za veliki dio promotivnih i administrativnih aktivnosti korišteni su resursi udruge, a u daljnjem tekstu nastojao sam navesti relevantne osobe i organizacije koje su sudjelovale.
CILJ:
Stvoriti uvjete u kojima bi građanske inicijative mogle samostalno uspostavljati manje ili veće urbane vrtove na području grada Splita – na parcelama u vlasništvu ili posjedu grada Splita.
U Splitu u 2025. godini ne postoji urbani vrt na način na koji već godinama u Hrvatskoj i u svijetu postoje vrtovi u kojima građani uzgajaju vlastitu hranu, ali i ostvaruju i sve druge funkcije koje urbani vrtovi mogu ponuditi.
Ovu sam temu prepoznao kao jednu od važnijih tema kojima sam se osobno, ali i kao član udruge želio posvetiti i krenuo s aktivnostima u 2019. godini.
Prezentirao sam temu kolegama iz udruge te smo zajednički odlučili da će tema urbanih vrtova biti jedna od glavnih tema koje udruga promovira i zagovora, a uspostavu urbanog vrta u Splitu postavili kao jedan od tri glavna strateška cilja koja želimo realizirati. Odluka je donesena 2020. godine.
Zašto smo se odlučili za urbani vrt:
Permakulturu i našu udrugu sugrađani prvenstveno prepoznaju kroz prizmu vrtlarstva te nam se obraćaju za savjete i edukacije vezane za vrtlarstvo – samim time urbani vrt se nametnuo kao logičan izbor mjesta u kojima bi građani mogli realizirati svoju potrebu za vrtlarenjem, a udruga dobiti mjesto na kojem može provoditi edukacije i na konkretnim primjerima podučavati elemente dizajna i vrtlarske tehnike. Također, cilj je na ovaj način aktivnije povezati građane i raditi na izgradnji zajednice kroz zajednički interes održavanja i upravljanja urbanim vrt
Radi velike duljine teksta tekst je podijeljen na 3 dijela:
ANALIZA POSTOJEĆEG STANJA (dio 1/3)
DIZAJN I IMPLEMENTACIJA (dio 2/3)