Održana radionica vegetativnog razmnožavanja tehnikom margotiranja

U sklopu Interreg Italy – Croatia VERA projekta: Održivi poljoprivredni modeli za očuvanje bioraznolikosti, 17.7.2024. Marija Hajdić održala je edukaciju na temu vegetativnog razmnožavanja tehnikom margotiranja.

Margotiranje je metoda razmnožavanja kojom se grana na drvenastoj biljci ili stablu potakne se da razvije korijen, nakon čega se odvaja od matičnog stabla i spremna je za sadnju. Nova biljka je klon matične biljke.

Radionica je održana u prekrasnom Botaničkom vrtu OŠ Ostrog u Kaštel Lukšiću, gdje na 4 hektara raste više od 1400 biljnih sorti.

U uvodnom dijelu, uz prezentaciju, dvadesetak sudionika je naučilo razlike između vegetativnog i generativnog razmnožavanja biljaka; koji su uvjeti za uspješno margotiranje; kako poznavanjem građe drvenastih biljaka odnosno kojim tkivima se provodi voda i mineralne tvari, možemo prstenovati granu i potaknuti je na razvoj korijena na tom mjestu.

Voditeljica radionice je pokazala tehniku margotiranje na smokvi.

Dane su upute gdje je najbolje mjesto za margototiranje na stablu; kada je najbolje vrijeme; te koje vrste se uspješno margotiraju. Ukazano je na uobičajene pogreške, te su dane upute kako pravilno postupati sa sadnicom nakon zakorijenjivanja.

_____________
Ovaj događaj je organiziran kao dio projekta VERA – “Sustainable agricultural models for biodiversity preservation” financiranog u sklopu Interreg programa prekogranične suradnje Italija-Hrvatska (Prioritet programa 2 – Green and resilient shared environment) te je sufinanciran sredstvima Ureda za udruge Vlade RH.
Projektni partneri su: Permakultura Dalmacija, Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, Botanički konzervatorij “I Giardini di Pomona” te Općina Larino kao vodeći partner.
Sadržaj objave je isključiva odgovornost udruge Permakultura Dalmacija.