Ljudi koji imaju bogato iskustvo u poljoprivredi, distribuciji i (samo)organizaciji proizvođača dijele svoje savjete i iskustva. Upoznajte se sa pozitivnim primjerima, saznajte sa kojim se izazovima suočavaju, na što su ponosni i koji su njihovi savjeti kako da našu lokalnu zajednicu učinimo boljom i učinkovitijom.
Pozivamo vas na završni događaj prvog Festivala vrtlarstva Dalmacije tribinu: “Uzgoj vlastite hrane i lokalna proizvodnja”. Ista će se održati u četvrtak 27.3. od 18 sati Gradskoj knjižnici Marka Marulića na adresi Ulica slobode 2, Split.
Saznati će te:
- Zašto je važno podržavati lokalne proizvođače?
- Kako uzgojiti vlastitu hranu?
- Kako smanjiti ovisnost o masovnoj proizvodnji hrane?
Sudionici s kojima ćemo razgovarati o vrlo važnoj temi uzgoja i lokalne nabave zdrave hrane su:
Zrinka Filipović Dermit – diplomirana agronomkinja koja se s obitelji prije četiri godine iz Splita preselila u Lovinac u Liku kako bi nastavila razvijati obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo (OPG).
Sedam godina je bila tajnica Udruge Dalmacija EKO, te je 2019. godine s kolegama iz udruge pokrenula Solidarnu ekološku grupu Split (Eko pazarić) u kojoj je bila dugogodišnja koordinatorica.
Danas je, osim rada u svom OPG-u, dio užeg tima Ruraline – prve hrvatske digitalne platforme za hranu. Glavna motivacija su joj povezivanje proizvođača s kupcima, te rad na razvoju i uspostavi modela kratkih lanaca opskrbe.
Dražen Šimleša – radi kao viši znanstveni suradnik na Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar u Zagrebu. Glavno područje njegova rada su održivost, globalizacija, permakultura, dobra ekonomija i obrazovanje za održivi razvoj. Autor je brojnih knjiga i znanstvenih studija. Koordinator je programa Centar znanja za društveni razvoj – područje održivog življenja i razvoja permakulture u udruzi Zelena mreža aktivističkih grupa (ZMAG). Upravitelj je Zadruge za dobru ekonomiju koja vodi ZMAG-ov solidarni kratki lanac opskrbe Hrana za dobro. Član je Radne skupine za za urbanu prehranu i zelenu javnu nabavu grada Zagreba. Član je Upravnog odbora Nyéléni pokreta – svjetskog pokreta za agroekologiju i prehrambeni suverenitet.
Frano Moro – magistar ekonomije i proizvođač u obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu OPG Moro iz Gale, koji se preko 10 godina bavi mješovitom ekološkom proizvodnjom konoplje, žitarica, ratarica te raznog sezonskog povrće te uzgojem koka nesilica.
Dio je Solidarne ekološke grupu Split i sudjeluje u radu Eko pazarića.
Uz samu proizvodnju u vlastitom je poljoprivrednom gospodarstvu sudjelovao u uspješnoj prijavi i provedbi mjera za mlade poljoprivrednike za podizanje farme i nabavke dijela mehanizacije; dopunske djelatnosti na OPG-u za preradu i uspostavu pogona za proizvodnju medenjaka s konopljinim brašnom; uspostavu solarne elektrane kao obnovljivog izvora energije te nabavi nove mehanizacije kroz LAG natječaj.
Vedran Pezelj – dio je uspješne obiteljske poljoprivredne priče koja traje više od 100 godina, a koju je započeo njegov djed koji je u ranim 20-im i 30-tim godinama prošlog stoljeća uz korištenje inovacija uspio prehraniti brojnu obitelj od devetero djece od kojih je od kojih su dvoje postali doktori znanosti, a ostali visoko školovani i uspješni poduzetnici. Istim koracima je nastavio njegov otac koji je bio učitelj te je uvođenjem raznih inovacija postizao znatno veće prinose.
2013. godine Vedran osniva obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo koje vodi sa svojom suprugom, sinovima i njihovim obiteljima, a posebno je ponosan na svoje unuke od kojih najstariji kao učenik prvog razreda osnovne škole predstavlja petu generaciju obitelji koja aktivno sudjeluje u radu obiteljskog gospodarstva. U radu sudjeluje i Vedranov brat, a imaju i dvoje zaposlenika.
OPG proizvodi humus kalifornijskih glista, ekološka tekuća gnojiva i bio stimulatore, ukrasno bilje i živice te dohranjuje i distribuira mlade koke nesilice.
U šali su u svojim počecima znali reći da su “mali OPG za velike stvari”, a u stvarnosti postali veliki OPG kojem rade velike i ozbiljne stvari.
Antonija Mihaljević – permakulturna dizajnerica i biovrtlarica sa bogatim iskustvom korištenja različitih prirodnih tehnika u vrtlarstvu. Uzgaja vlastitu hranu i izrađuje proizvode prirodne kozmetike. Aktivna u prikupljanju tradicionalnih sorti sjemena i voditeljica sjemenarske sekciji te aktivno sudjelovala u organizaciji više javnih razmjena sjemena u Splitu i Dalmaciji. Svoje znanje nesebično dijeli te je Antonija voditeljica vrtlarskih radionica i drugih edukacija na temu vrtlarstva i specifičnih tehnika vrtlarenja i unapređenja kvalitete tla.
Događaj je javan i besplatan i za njega nije potrebna nikakva prethodna najava.
Na samom događaju imat ćete prilike upoznati se sa radom Udruge, postati njen član i saznati koje vam slijedeće aktivnosti pripremamo.
Vidimo se u što većem broju.