Nakon tjedna permakulture, dana permakulture i dana urbane permakulture došao je red i na vikend permakulture. Kako nam je bilo i što se sve radilo u sklopu istoga pročitajte u nastavku teksta.
Prvog dana imali smo bogat program u kojem smo kroz niz prezentacija i predavanja/radionica govorili društvenim aspektima permakulture, razvoju lokalne zajednice te uzgoju hrane.
Započeli smo sa predavanjem “Upoznavanje sa permakulturom” u kojem je naša Vedrana Vučenović predstavila permakulturnu etiku, principe kojima pristupamo dizajniranju i ukazala na postojeće primjere, ali i zablude s kojima se svakodnevno susrećemo. Još jednom najavili smo naš Tečaj permakulturnog dizajniranja kojeg i ove jeseni organiziramo.

Apsolutni hit dana bila je radionica/prezentacija “Kako čuvati sjeme starih sorti povrća” na kojoj je naša biovrtlarica Antonija Mihaljević još jednom podijelila svoje bogato znanje i iskustvo. Kako se na radionicu odazvao i veliki broj iskusnih vrtlara bio je zaista užitak sudjelovati u diskusiji koja je potrajala dugo nakon planiranog vremena, a trajala bi i duže da nismo trebali nastaviti sa programom. Ono što smo sigurni da nitko nije otišao bez da je naučio nešto novo i dobio odgovore na svoja pitanja!

Održana je još jedna Popravljaonica na kojoj su naši električari i krojačice Branimir, Mira, Sanja, Margita i Mara popravljali donesenu odjeću i pokvarene uređaje.

Predstavljen je koncept Banke vremena u kojem je Marija Hajdić predstavila dosadašnji rad i rezultate, a zajedno sa Markom Banom pozvala okupljene da zajedno razmotre mogućnosti za uključenje građana u budući rad i razmjenu usluga.

Kako nastojimo biti udruga koja se bavi praktičnim stvarima, barem toliko koliko i teorijom, i volimo ostaviti trag u prostorima u kojima djelujemo, drugog dana vikenda permakulture održali smo edukativnu radnu akciju.
Cilj nam je bio izraditi i postaviti samonavodnjavajuće gredice u dvor ispred ulaza u klub Kocka i penjački klub Lapis.

Radionicu je vodio naš Marin Kanajet, a okupljena ekipa pokazala je dorasla zadatku i u par sati obavili smo sve što smo planirali. Rezultat možete vidjeti i na fotografijama koje prenosimo.

Zahvaljujemo svim volonterima koji su sudjelovali u organizaciji i svim građanima koji su se odazvali pozivu da sudjeluju u događajime te našim predavačima koji su još jednom pokazali da su spremni nesebično dijeliti svoje vrijeme i znanje.
Zahvaljujemo udruzi MOMENTUM koja je kroz svoje radionice izradila drvene okvire za gredice i pozvala nas da od njih izradimo povišene gredice.
Zahvaljujemo OPG Pezelj iz Trilja na donaciji njihovog izvrsnog humusa kalifornijskih glista GLISTERIX i Parkovima i nasadima d.o.o. na donaciji biljaka iz njihovog uzgoja koje smo i zasadili u gredice.
—
Događaj je organiziran u sklopu projekata “Smanjimo otpad mijenjajući navike!” kojeg sufinancira Grad Split iz javnog poziva projekata iz područja zaštite okoliša. I projekta “Vikend permakulture u Splitu” kojeg sufinancira Split Parking iz javnog natječaja za dodjelu donacija u 2023. godini.
Sadržaj objave isključiva je odgovornost udruge Permakultura Dalmacija.